Żydzi w Pszczewie

20525406_1116374891796497_3468027315909884024_n

Uruchomiliśmy naszą stronę internetową pod adresem judaica.zgora.pl wraz z galerią pod adresem judaica-zgora.tumblr.com, na których będzie systematycznie publikować informacje o nadchodzących wydarzeniach, festiwalach, koncertach czy akcjach, relacje ze zdjęciami oraz materiały edukacyjne.

Chcielibyśmy również zaanonsować miłą wiadomość, że 7 października będzie miało miejsce w Międzyrzeczu spotkanie autorskie z fundatorem naszej Fundacji, Panem Andrzejem Kirmielem, połączone z promocją jego najnowszej książki o Żydach w Pszczewie.

Na Facebooku Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie 4 sierpnia tak oto pisze:

Publikacja „Żydzi w Pszczewie”

Współpraca Gminy Pszczew z Panem Andrzejem Kirmielem – Dyrektorem Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego zaowocowała wydaniem publikacji pn. „Żydzi w Pszczewie”, która jest już dostępna w sprzedaży w Muzeum Dom Szewca.

Autor ksiązki opisał w niej bardzo ciekawą historię społeczności żydowskiej, która pojawiła się na ziemiach pszczewskich w XVIII w. i miała swój udział w kształtowaniu m.in. zabudowy Pszczewa i tworzyła ważny element wielokulturowości, aż do czasów II wojny światowej i ostatnich deportacji w roku 1944. Całość dopełniają fotografie archiwalne oraz obecne zdjęcia, lokalizujące w przestrzeni miejscowości m.in. zachowane obiekty, które należały do Żydów mieszkających i żyjących w Pszczewie. Publikacja zawiera w całość i porządkuje wiedzę o tej tematyce, przybliżając współczesnym interesującą lokalną wiedzę historyczną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *