10 listopada – w 79. rocznicę Nocy Kryształowej z Judaicą

22635294_1591420677589310_617301327_n

Zapraszamy wszystkich chętnych do Muzeum Ziemi Lubuskiej na koncert chóru Polirytmia oraz prelekcję n.t. Nocy Kryształowej Pana Andrzeja Kirmiela. Po koncercie i prelekcji w Muzeum przejdziemy w okolice Filharmonii Zielonogórskiej w miejsce spalonej synagogi, gdzie oddamy hołd ofiarom minutą ciszy, złożymy kwiaty i zapalimy znicze.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówkarze SS, SD i Gestapo zorganizowali na ulicach antyżydowskie zamieszki na ulicach Frankfurtu, Monachium, Norymberii i Hamburga, które rozlały się na cały kraj niemiecki. Wskutek tych wystąpień zniszczono 7000–7500 sklepów i 29 domów towarowych należących do Żydów, 1000 synagog i i zbezczeszczono niemalże wszystkie kirkuty. Również w Zielonej Górze, kiedy w tym czasie NSDAP-owcy spalili synagogę. Straty oszacowano na 100 mln marek, przy czym kontrybucją za nie obłożono samych Żydów. Zamordowano wówczas 92 Żydów, a setki poniosło ciężkie obrażenia. Do aresztów trafiło 20  tys. Żydów, siedmiu Niemców – aryjczyków i trzech cudzoziemców. Osadzono w obozach koncentracyjnych około 35 tys. Żydów.

Nazwa „Noc Kryształowa” wzięła się od widoku, jaki w nocy z 9 na 10 listopada 1938r. przedstawiały ulice niemieckich miast, zasypane odłamkami produkowanego wówczas wyłącznie w Belgii szkła witrynowego. W ciągu zaledwie jednej nocy, bojówki nazistowskie wytłukły tyle szkła z witryn, ile odpowiadało półrocznej produkcji zakładów belgijskich.

Propaganda III Rzeszy przedstawiała te tragiczne wydarzenia jako żywiołowy protest społeczeństwa przeciw dokonanemu przez Żyda-emigranta zamachowi na życie urzędnika hitlerowskiego von Ratha. Tak naprawdę był to tylko pretekst do pozbycia się Żydów ze społeczeństwa niemieckiego i wykonaniu tym samym planu polityki antysemickiej.

Kierownictwo narodowosocjalistyczne III Rzeszy podjęło wiele działań dyskryminujących Żydów. Wywłaszczenia pozbawiły ich środków do życia. Zabroniono im przebywania w kinach, teatrach oraz uczestniczenia w spotkaniach publicznych. Zezwolono na przebywanie tylko w wyznaczonym obszarze (getta). W grudniu 1938 zabrano im prawa jazdy, a lekarzom i adwokatom zabroniono wykonywania zawodu.

„Noc kryształowa” stała się w istocie nowym etapem prześladowania Żydów, włącznie z ich fizyczną eksterminacją. We wrześniu 1941 wprowadzono obowiązek noszenia „Gwiazdy Dawida”. W styczniu 1942 podczas konferencji w Wannsee (dzielnicy Berlina) podjęto program radykalnego rozwiązania kwestii żydowskiej tożsamej z Holocaustem setek tysięcy Żydów, którzy znaleźli swój koniec w obozach zagłady.

Źródło

Od 1989 roku 9 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *