15 grudnia – Chanuka w Muzeum Ziemi Lubuskiej

!שלום [Szalom!]

Uprzejmie zapraszamy 15 grudnia na godzinę 16:00 do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze na prelekcję oraz koncert poświęcone radosnemu świętu żydowskiemu – חֲנֻכָּה Chanuki (Święto Poświęcenia / Święto Świateł / Dzień Ognia).

Hanuka-Menorah-by-Gil-Dekel-2014

Chanuki trwa osiem dni i zaczyna się co roku 25. dnia miesiąca kislew (wg kalendarza żydowskiego).

Z Chanuką związane jest zapalanie świec na specjalnym świeczniku, zwanym chanukiji.

Samo słowo „Chanuka” z hebrajskiego oznacza „poświęcenie” w nawiązaniu do poświęcenia Przybytku, murów Świątyni czy ołtarza świątynnego.

Czasami Chanukę tłumaczy się jako akronim חנו [chanu] – „odpoczywali”. Dzień Chanuki obchodzone jest na pamiątkę Powstania Machabeuszów (Matatiasza Hasmoneusza i Judy Machabeusza) z lat 168-165 p.n.e.

466px-Dreidel_001Podczas Chanuki, kiedy dorośli grają w karty, dzieci bawią się chanukowym bączkiem – swiwon (w jidysz drejdł) – na którego bokach wypisane są litery: נ (nun), ג (gimel), ה (he), ש (szin), które są pierwszymi literami słów w zdaniu „wielki cud zdarzył się tam” (Nes gadol haja szam).

W Izraelu natomiast wypisane są nieco inne litery:  נ (nun), ג (gimel), ה (he), פ(pe), które są literami początkowymi słów w zdaniu: „wielki cud zdarzył się tutaj” (Nes gadol haja po).

Więcej ciekawostek o Chanuki dowiecie się 15 grudnia.

Zapraszamy i !להתראות בקרוב [Lehitraot be-karow!]

Organizator – Muzeum Ziemi Lubuskiej – tak pisze w notce informującej na facebooku:

15 XII (piątek) 2017 roku o godz. 16.00 w Sali Witrażowej MZL odbędą się uroczystości odnoszące się do radosnego święta narodu żydowskiego – chanuki. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział w Żarach.

Hava Nagila:

W programie:
– Przywitanie członków TSKŻ Oddział w Żarach oraz sympatyków i przybyłych gości przez Alicję Skowrońską, przewodniczącą żarskiego oddziału TSKŻ.
– Opowieść o zwyczajach chanukowych – Andrzej Kirmiel.
– Koncert pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Jarzębinki” z Niedoradza. W programie m.in. utwory „Hava ngila”, „Ewenu shalom alejchem”, „Czumbalalajka”, „Bubliczki”, „Donna donna” i inne.

W kulturze żydowskiej Święto Chanuki nazywane jest „świętem światła”. Obchodzi się je corocznie 25. dnia miesiąca ki­slew. Każdego świątecznego dnia, a jest ich osiem, w specjalnym chanukowym świeczniku zapala się następną lampkę. Symbolizuje ona kolejny dzień palenia się cudownego światła w Świątyni Jerozolimskiej. Gdy tylko na niebie po­jawia się pierwsza gwiazda, cała rodzina gromadzi się wokół świecznika, by wziąć udział w chanukowym obrzędzie. Przed zapaleniem świateł wypowiadane jest na­stępujące błogosławieństwo: „Bądź błogosławiony Jehowo, Boże nasz, Królu Wszechświata, który uświęciłeś nas swymi przykazaniami i poleciłeś nam zapalać światła na Chanukę”. Pierwsza zapalona świeca umieszczana jest po prawej stronie świeczni­ka. Każdego następnego świątecznego dnia dodawana jest kolejna świeca, ale jako pierwsza zapalana jest zawsze ta z pierwszego dnia.

Zespół śpiewaczy „Jarzębinka” powstał w październiku 2005 r. na spotkaniu z okazji Dnia Seniora. W jego skład wchodzi 15 kobiet z Otynia, Bobrownik, Niedoradza, Modrzycy, Zakęcia i Nowej Soli. Instruktorem zespołu jest Bogdan Polikowski. Ma on w repertuarze piosenki własne, biesiadne, ludowe, wojskowe, religijne, żydowskie, kolędy i pastorałki. W 2009 r. nagrał dwie płyty CD z piosenkami popularnymi i biesiadnymi (także z własnymi tekstami) oraz kolędami i pastorałkami. W 2011 roku zespół „Jarzębinki” nagrał dwie kolejne płyty. Na jednej są utwory biesiadne i popularne, a na drugiej kolędy i pastorałki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *